Kan det bli bättre?
Kan det verkligen bli bättre än så här?
Kanske, när The Swedish Bikini team hälsar på...
Kan det verkligen bli bättre än så här?
Kanske, när The Swedish Bikini team hälsar på...
Jesse (Aaron Paul) har precis släppts från fängelset och har bestämt sig för att börja om på nytt med en ny identitet och har en liten konversation med Saul (Bob Odenkirk) som ska hjälpa honom med det hela:
När Als (Ed O'Neill) fredagskväll spenderas genom att spela ett dåligt brädspel tillsammans med Peggy (Katey Sagal), Jefferson (Ted McGinley) och Marcy (Amanda Bearse) inser han att han har förlorat sin ungdom och frågar Kelly (Christina Applegate) hur det är att vara ung idag. Hon tar ner honom på jorden genom att förklara att det inte är så lätt att vara ung nu för tiden. Till exempel så har hon haft en riktigt dålig dag som började med att hon träffade Bruce Springsteen och sedan fortsatte den så här:
Roseanne (Roseanne Barr) och hennes man Dan (John Goodman) är inte direkt de smalaste personerna på jorden, de är snarare aningen runda runt midjan. De går in på en bar och Roseanne säger följande till servitrisen:
Roseanne: "Oh hey, we're with the Swedish bikini team, where's our free beer?"
Al Bundy (Ed O'Neill) sitter och tittar på filmen Shenendoah och blir alldeles mjuk och gosig och bestämmer sig därför att ta med sig familjen ut på en söndagsutflykt. Als version av en utflykt är dock att ta deras skruttiga bil till en bensinmack i grannkommunen och be om full service, alltså när mackkillen kommer ut och kollar lufttrycket i däcken, fyller på bensin, kollar under motorhuven och så vidare.
Homer har bestämt sig för att han ska öka effektiviteten på sitt jobb och sitt liv. I en kursbok får han tips att han skall förbättra miljön på sin arbetsplats för att bli mer effektiv. Han börjar med att byta affisch på sitt arbetsrum. De båda affischerna har referenser till vårt avlånga land.
Nick Marshall (Mel Gibson) jobbar på en synnerligen mansdominerad reklambyrå och är den ledande idéspottaren när det gäller manliga annonser. I filmens början har han stora förhoppningar om att få ett chefsjobb och då han kallas in till sin chef Dan Wanamaker (Alan Alda) tror han sig ha platsen som i en liten ask. Dan råkar i förbigående nämna ett av sätten som reklambyrån gjort så bra annonser för män:
Dan: "While we've been getting our rocks off shooting beer commercials with the Swedish Bikini Team, the industry's been transformed."